مانند خیلی از ورزشکاران، من زمستانم را با روزشماری برای بهار می گذرانم. افراد کمی طرفدار دویدن یا دوچرخه سواری در سرما هستند، بنابراین آب و هوای گرم همیشه خوشایند است.

اما طولی نمی‌‌کشد که تابستان می آید و اکثر ما در مورد گرما شکایت داریم!

ورزش در تابستان علاوه بر اینکه ناراحت کننده است، اگر اقدامات لازم را برای محافظت از خود انجام ندهیم، می تواند کاملا خطرناک باشد.

البته این به این معنا نیست که برای ورزش با خیال راحت و آسوده، باید تمرینات خود را از تیر ماه تا شهوریور در محیط های داخلی انجام دهیم.

درعوض، به راحتی با رعایت موارد زیر میتوانیم در طول تابستان راحت و ایمن ورزش کنیم:

۱- اوایل صبح یا اواخر شب ورزش کنید:

ظهرها ورزش نکنید، زیرا زمانی‌ست که درجه حرارت به حداکثر خود می رسد و پرتوهای داغ خورشید کاملا مستقیم هستند. در طول تمرینات خیلی خنک تر خواهید بود اگر زنگ ساعتتان را کمی زودتر کوک کنید یا صبر کنید تا بعد از شام فعالیت داشته باشید.

۲- قبل از تشنه شدن آب بنوشید:

 راه اجتناب از شرایط گرمایی خطرناک جذب خوب و به موقع آب است. قبل از تشنه شدن آب بنوشید چون احساس تشنگی هنگامی به سراغمان می‌آید که بدن به شدت آب خود را از دست داده باشد. در حالت ایده آل، باید  قبل از اینکه تمرین کنید و بعد از هر ۱۵ دقیقه یا بیشتر فعالیت، یک یا دو لیوان آب بنوشید، و پس از رسیدن به خانه نیز آب خوردن ادامه دهید.

 وقتی با شدت یا برای مدت طولانی ورزش میکنید، یک نوشیدنی ورزشی برای جایگزینی نمک و الکترولیت های دیگر که از طریق عرق از دست می دهید، بنوشید.

۳- خودتان را از خورشید محافظت کنید:

آفتاب سوختگی از توانایی بدن شما برای خنک شدن خود جلوگیری می کند. ۳۰ دقیقه قبل از خروج از خانه از ضدآفتاب با SPF 15 یا بالاتر استفاده کنید. استفاده از کلاه و عینک آفتابی نیز از شما در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می کند.

۴- لباس ورزشی سبک وزن و رنگی بپوشید:

پوشیدن لباس راحتی و جاذب رطوبت به شما کمک می کند که خنک و خشک بمانید، و لباس های رنگ روشن گرما را بهتر از لباس های تیره بازتاب میکنند.

۵- در سایه ورزش کنید:

اگر در جاده میدوید، سایه درختان انتخاب بسیار خوبی است.

۶- توقف های بیشتری داشته باشید:

زود به زود استراحت کنید چون در هوای گرم احتیاط کردن لازم است.

۷- کم کم به گرما عادت کنید:

معمولاً ۱۰ تا ۱۴ روز طول می کشد تا بدن شما به تمرین در آب و هوای جدید عادت کند. با تمرینات سبک و کوتاه شروع کنید و کارهای طولانی و سخت را برای زمانی که خود را با آب و هوای گرم وفق دادید بگذارید.

۸- آب و هوا را چک کنید:

اگر گرما شدید است، برای ورزش بیرون نروید. وقتی پیش بینی های آب و هوایی در مورد گرما هشدار میدهند این کار عاقلانه نیست.

۹- بدانید چه زمانی از ورزش دست بکشید:

اگر دچار گرفتگی عضلانی، تهوع، استفراغ، ضعف، سردرد و یا سرگیجه شدید، تمرین خود را بلافاصله قطع کنید. اینها نشانه‌هایی از بیماری های مرتبط با گرما هستند که اگر به موقع از آنها جلوگیری نشود، می‌توانند تهدید کننده حیات باشند.

۱۰- برنامه جایگزین داشته باشید:

اگر بعضی روزها هوا به شدت گرم است، درمحیط های داخلی دارای تهویه مطبوع مثل باشگاه ورزش کنید، یا وسایل ورزشی قابل استفاده در خانه بخرید.

 

 

 

مقاله نوشته شده توسط jenilee.matz 2018